Uluslararası Patent Birliği Başkanı Avukat Dinçer Tomruk, UPB’nin ilk başkanı olan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz’i ziyaret etti

Uluslararası Patent Birliği Başkanı Avukat Dinçer Tomruk, UPB’nin ilk başkanı olan Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz’i ziyaret etti

Destek Patent Bursa Şubesi’nde gerçekleşen ziyaret sırasında Uluslararası Patent Birliği’nin yürütmekte olduğu çalışmalar hakkında genel bir değerlendirme yapıldı. Toplantıda Bursa’da sınai haklar davalarının yeterli olduğu sanayi şehri Bursa’da İhtisas Mahkemesi’nin kurulması konusu gündeme getirildi. Uluslararası Patent Birliği olarak Bursa’daki STK’larla iş birliği içerisinde bir plan dahilinde gerekli çalışmaların yürütüleceği, bu çalışmaların çıktılarının bir rapor halinde Adalet Bakanlığının ilgili birimlerine sunularak, bahse konu ihtisas mahkemesinin Bursa’da kurulması hususunda gerekli teşebbüslerde bulunulacağı ifade edildi.

 

Uluslararası Patent Birliği Türkiye’nin sanayi alanında önemli bir kenti olan Bursa’da sınai haklar konusunda farkındalık ve bilgilendirme çalışmaları yapmayı da planlıyor. Bununla birlikte UPB çalışmaları kapsamında, Ar-Ge merkezi olan firmaların bünyesinde istihdam edilen uzmanlara eğitimler verileceği, son dönemlerde Türkiye’nin gündeminde olan Coğrafi İşaretlerin tescil sonrası denetleme süreçlerinin daha etkin yapılması konusunda tamamlanması gereken çalışmalar hakkında TÜRKPATENT ile görüşmeler yapılacağı, UPB olarak bu konuda görüş ve önerilerin kurum başkanına sunulacağı gündeme getirildi. Ayrıca UPB olarak STK’ larla iş birliğine gidilerek coğrafi işaretin önemiyle ilgili kamuoyunu bilinçlendirme çalışmaları da yapılacak.

 

Uluslararası Patent Birliği başkanı Av. Dinçer Tomruk ziyaretle ilgili olarak “İlk ziyaretimize UPB’ nin ilk başkanı Destek Patent Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Yamankaradeniz’le başladık, bundan sonraki süreçte Uluslararası Patent Birliği’nin kuruluşunda görev almış ve daha sonraki dönemlerde görev yapmış olan eski yöneticilerimizi ziyaret ederek bu zamana kadarki çalışma ve katkılarından dolayı kendilerine teşekkür edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Bu gönderiyi paylaş