UPB Başkanı Kaya; “Seçim geride kaldı, yeniden ekonomiye odaklanma vakti”

UPB Başkanı Kaya; “Seçim geride kaldı, yeniden ekonomiye odaklanma vakti”

UPB Başkanı Kaya; “Seçim geride kaldı, yeniden ekonomiye odaklanma vakti”

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, 24 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu. Ülke olarak kaybedilecek hiçbir dakikanın bulunmadığına işaret eden UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, ekonominin yeniden gündemin ilk sırasına taşınması gerektiğinin altını çizdi.

Türkiye’nin yeni bir sistem ile hedeflerine ulaşabilmek için aynı kararlılık ve azimle yürümesi gerektiğini vurgulayan Kaya; “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha fazla üretmesi, daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Ar-Ge konusunda son yıllarda yapılan ataklar yavaş yavaş meyvesini veriyor. Ancak hedeflere bu hız ile yetişebilmek zor görünüyor. İhracat odaklı bir büyüme modeline ağırlık vererek, ihracat ürünlerimizin kilogram bazında değerini en azından iki katına yükseltmeliyiz. Bunun en iyi yolu da teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırımdan geçiyor. Teknoloji üretmek yerine satın almayı tercih edersek, maalesef ne orta gelir tuzağını aşabiliriz ne de ekonomide karar verici ülkelerin arasına girebiliriz” diye konuştu.

YERLİ ÜRETİMLER PATENT İLE DESTEKLENMELİ

Türkiye’nin son yıllarda patent kavramına alışmaya başladığını söyleyen UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yerli patent ve yurt dışı patent sayılarının artmasına rağmen yine de istenilen seviyelerin uzağında kaldığının altını çizdi. Dünyanın en büyük ekonomilerinin patent piyasasında hakimiyeti ele geçirdiklerini kaydeden Erdem Kaya; “Amerika ve Çin başta olmak üzere Avrupa’nın büyük bölümünde her yıl binlerce patent alınıyor. Ülkemizde ise teknolojik yatırımlarını tamamlamış bir kaç önemli firma dışında ciddi bir gelişme görünmüyor. Devletimizin önceki yıl çıkardığı kanunlar sayesinde belli başlı kıpırdanmalar gözlemliyoruz. Fakat dünya ile rekabet edebilmenin çok uzağındayız. Yerli ve milli üretim modellerinin patent ile desteklenmesi gerekiyor. Alacağımız her patent, yaptığımız teknolojik ataklar için zırh görevi görecektir. Ülke olarak ekonomik konularda kaybedecek bir dakikamız bile yok” dedi.

Bu gönderiyi paylaş