Dünya Fikri Mülkiyet Gününüz Kutlu Olsun…

Dünya Fikri Mülkiyet Gününüz Kutlu Olsun…

Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in “İcat edilebilecek her şey icat edildi” sözünü söylemesinin üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. Bu süreç içinde milyonlarca yeni buluş yapıldı. Her bir buluş kendi teknik alanında önemli değişimlere vesile oldu. Bu değişimlerin yaşandığı ülkelerdeki toplumun refah seviyesi önemli derecede arttı.

Ülkemizin de hedefleri büyük, ancak bu hedeflere ulaşmak için orta gelir tuzağından kurtulmamız gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için kamu, üniversiteler ve özel sektör temsilcileri dört bir yandan önemli atılımlar yapmaya çalışıyor. Şu da bir gerçek ki, müreffeh bir topluma dönüşme yolundaki en hayati araçlardan biri katma değerli ürün ve hizmetler üretmek ve bunları da güçlü Fikri Mülkiyet enstrümanlarıyla hukuki koruma altına almak. Kısacası artık alın terinin ötesinde akıl terimizi de dökmek zorundayız.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO) bu yılki Dünya Fikri Mülkiyet Günü için seçtiği “inovasyon ve yaratıcılıkta kadın” teması da çok anlamlı. Zira kadınların inovasyon ekosistemindeki rollerinin her sene artarak devam ettiğini görüyoruz. Umarım ülkemizde de bu durum aynı ivmeyle devam eder.

Bu sözler ışığında Dünya Fikri Mülkiyet Gününüzü kutlarım.

Buluşlarla aydınlanan parlak bir gelecekte görüşmek ümidiyle…

Erdem Kaya

Bu gönderiyi paylaş