Uluslararası Patent Birliği 17. Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu Tamamlandı

Uluslararası Patent Birliği 17. Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu Tamamlandı

Saygın işletmeler, STK’lar ve Fikri Haklar alanındaki profesyonellerin üye olduğu Uluslararası Patent Birliği (UPB), 17. Mali Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya; “Her şeye belge alınan bir ülkede yaşıyorduk. Bu yüzden Türkiye, adeta bir belge çöplüğüne döndü. Yeni çıkarılan Sinai Mülkiyet Kanunu sayesinde bu sıkıntılardan kurtulacağız” dedi.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan BUTGEM Binası’nda düzenlenen 17. Yıllık Mali Genel Kurul Toplantısı’na UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yönetim kurulu üyeleri ve Bursa iş dünyasının temsilcileri katıldı.

ULUSLARARASI BULUŞ FUARI’NA UPB DESTEĞİ

Divan Kurulu Başkanlığı’nı UPB Başkan Yardımcısı N. Coşkun İrfan’ın yaptığı Mali Genel Kurul Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yönetim kurulu olarak geride bıraktıkları süre içerisinde birliğin tanınırlığını daha da arttırmak ve yeni katılımların oluşmasını sağlamak adına çok sayıda faaliyette bulunduklarını vurguladı. Birlik olarak yeni dönemde de önemli projeleri hayata geçireceklerinin altını çizen Erdem Kaya; “Bu yıl Uluslararası Buluş Fuarı ISIF 2017 İstanbul’da gerçekleştirilecek. Dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşları bu fuarda yer alacak. Uluslararası Patent Birliği olarak biz de fuardaki yerimizi alacağız. Organizasyonun destekçileri arasındaki yerimizi aldık. Fuarın, bundan sonra yapacağımız projeler açısından da önemli bir yol gösterici olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

YENİ KANUN SEKTÖRÜMÜZÜ OLUMLU ETKİLEYECEK

Konuşmasında yeni çıkarılan Sınai Mülkiyet Kanunu hakkında da görüşlerini belirten UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yeni kanunla birlikte artık birebir Avrupa ile uyumlu bir Sınai Mülkiyet sisteminin Türkiye’de uygulanabileceğine işaret etti. Tescil bariyerinin yükseklere çekildiğini aktaran Kaya; “Sınai Mülkiyet sektöründe hizmet veren kurumlar olarak bizim en büyük sıkıntımız her şeye belge alınan bir coğrafyada yaşıyor olmamızdı. Bu yüzden Türkiye adeta bir belge çöplüğüne döndü. İnsanların patente olan inancı da azalmıştı. İnsanlarda her şeye belge veriliyorsa, buluş nedir? Patent ne işe yarar diye sorgulamaya başlamıştı. Yeni kanunla birlikte artık bu durum tamamen değiştirilecek. Her patent başvurusu, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvurusu ciddi bir analize tabi tutulacak. Bu filtrelerden geçen başvurular tescile bağlanacak. Bizim için de sektörümüz için de çok önemli bir gelişme. Tabi ki yeni Kanun’da çok önemli birçok değişiklik var. Bunları da yıl içerisinde seminer serimizde anlatıyor olacağız.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Yönetim Kurulu Üyeleri ve denetçiler ibra edildi. Gelecek dönem çalışma programının da belirlendiği toplantı, katılımcıların dilek ve temennilerini aktarmalarının ardından son buldu.

Bu gönderiyi paylaş