cizgi
duyuru DUYURULAR :
Web sitemiz yenilenmiştir, üst menüden ilgili içeriklere aynı şekilde erişebilirsiniz..

Uyuşmazlıkların Alternatif Çözümü

Uyuşmazlıkların Alternatif Çözümü

Alternatif uyuşmazlık çözümü ile uyuşmazlıkların çözümünde bireyin daha etkin hale getirilmesini, uyuşmazlıkların detaylarının rahatça ortaya konulmasını sağlayan ticari ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan çeşitli yöntemlerden oluşur.

Alternatif uyuşmazlık çözümü ile, Devlet yargısına nazaran zaman ve yargılama giderlerinden tasarruf sağlamak mümkün olabilir. Yargılama sürecinin kazan-kaybet esasından farklı olarak her iki tarafın da kazanan taraf olması için yaratıcı tercihler sunar. Devlet yargısına başvurma imkanını ortadan kaldırmadığı için hak arama özgürlüğünü kısıtlamaz. Uyuşmazlığın bu yöntemlerle tam olarak çözüme kavuşturulamaması halinde dahi, devlet mahkemelerinde yapılan yargılamanın makul sürede tamamlanmasına ve adil yargılanma hakkına hizmet eder.

Davalar çoğunlukla muhtemel sonuçları yeterince düşünülmeden açılır. Ulaşılacak muhtemel sonuç hakkında da taraflar yeterli bilgiye sahip olmayabilirler. Taraflar, alternatif uyuşmazlık çözümü ile iddialarının zayıf ve kuvvetli taraflarını görme imkanı bulurlar.

Amerika Birleşik Devletlerinde uyuşmazlıkların % 90 ına uygulanan bu yöntemler uzlaşma esasına dayalıdır. Nitekim, Kur’an da ve Mecelle’ de de sulhun ve uzlaşmanın yararları övülmüş ve tavsiye edilmiştir. Türk kültürüne de uygun düşen bu yöntemler, bu gün dünyada uluslar arası nitelik taşıyan ticari uyuşmazlıkların çözümünde de yaygın kullanım alanına sahiptir. “MTO / ICC / ADR Kuralları” 1988 den bu yana uygulanmakta olan “ICC İhtiyari Uzlaşma Kuralları” nın yerini almış 1 Temmuz 2001 den itibaren yürürlüktedir.

Bu gün için, uluslar arası alanda işletmelerimizin bu kuralları bilmelerinde yarar vardır. Benzer uygulamaların ulusal nitelikteki uyuşmazlıklarda uygulanması mümkün ve yararlıdır.İşte bu nedenle UPB Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Grubu ile UPB Alternatif Uyuşmazlık Çözümü Kurallarını uygulamaktadır.

Konu ile ilgili linkler;
– Çalışma grubu

Bir Cevap Yazın