cizgi
duyuru DUYURULAR :
Web sitemiz yenilenmiştir, üst menüden ilgili içeriklere aynı şekilde erişebilirsiniz..

3. Uluslararası Tekstil Zirvesi 26-28 Eylül tarihlerinde Kahramanmaraş’ta yapılacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Sütçü İmam Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliğince düzenlenecek olan 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi 26 Eylül’de başlıyor. Toplam 3 gün sürecek olan Zirve’de Uluslararası Patent Birliği Devamı »

3. ULUSLARARASI İSTANBUL BULUŞ FUARI ISIF’18 DESTEKÇİLERİ OLARAK YERİMİZİ ALDIK

UPB olarak 3. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı (ISIF 2018) destekçileri arasındaki yerimizi aldık Bu kapsamda UPB Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Erdem KAYA, İstanbul Buluş Fuarı’nda (ISIF 2018) “Teknolojik Girişimciler için Patent Kavramı” Devamı »

YABANCI FİRMALAR PATENTTE “ALGI YÖNETİMİ”NE ALDIRMIYOR

YABANCI FİRMALAR PATENTTE “ALGI YÖNETİMİ”NE ALDIRMIYOR Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yabancı menşeli firmaların Türkiye’de yaptığı patent başvurularının 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 3 arttığını belirterek, “Birçok Devamı »

Haberler

UPB Başkanı Kaya; “Seçim geride kaldı, yeniden ekonomiye odaklanma vakti”  Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, 24 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu. Ülke olarak kaybedilecek hiçbir Devamı »

Dünya Fikri Mülkiyet Gününüz Kutlu Olsun…

Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in “İcat edilebilecek her şey icat edildi” sözünü söylemesinin üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. Bu süreç içinde milyonlarca yeni buluş yapıldı. Her bir buluş kendi teknik Devamı »

 

3. Uluslararası Tekstil Zirvesi 26-28 Eylül tarihlerinde Kahramanmaraş’ta yapılacak

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Sütçü İmam Üniversitesi ve Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı işbirliğince düzenlenecek olan 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi 26 Eylül’de başlıyor.

Toplam 3 gün sürecek olan Zirve’de Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya da panel konuğu olarak yer alacak. 3. Uluslararası Tekstil Zirvesi’nin ilk günü Endüstri 4.0 başlığı altında gerçekleştirilecek 3. oturumda Kaya, ‘Teknolojik Evrimde Fikri Sınai Mülkiyet Hakları’ başlıklı bir sunum gerçekleştirecek.

28 Eylül’de sona erecek zirvede ‘Gelenekten Geleceğe’ temalı bir de defile gerçekleştirilecek.

Daha detaylı etkinlik programı için tıklayınız.

3. ULUSLARARASI İSTANBUL BULUŞ FUARI ISIF’18 DESTEKÇİLERİ OLARAK YERİMİZİ ALDIK

UPB olarak 3. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı (ISIF 2018) destekçileri arasındaki yerimizi aldık

Bu kapsamda UPB Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Erdem KAYA, İstanbul Buluş Fuarı’nda (ISIF 2018) “Teknolojik Girişimciler için Patent Kavramı” konulu çalıştayda sunum gerçekleştirecek.  Ayrıca Kaya, fuar kapsamında düzenlenecek Uluslararası Buluş Yarışması’nın da jüri kurulunda yer alacak. Tüm UPB üyeleri ve diğer ilgililer kamu yararı gözetilerek ücretsiz yapılacak bu eğitime davetlidir.

UPB’nin destekçilerinden olan ISIF’18 kapılarını açıyor
Dünyanın önde gelen buluşlarını bir araya getiren 3. Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı (İstanbul International Inventions Fair ISIF’18) 27-29 Eylül 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. Uluslararası Patent Birliği (UPB)’nin de destekçileri arasında yerini aldığı fuarda, yeni buluşlar, Ar-Ge ve inovasyon konularında önemli bilgiler paylaşılacak.
T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın onursal himayeleri, Uluslararası Buluşçular Federasyonu Birliği(IFIA)’nin uluslararası himayeleri, TÜRKPATENT’in ev sahipliği, Anadolu Buluşlar & Buluşçular Derneği(ABDER)’nin ana organizasyonu, Avrupa Patent Ofisi (EPO) ve Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı (WIPO)’nun uluslararası destekleri ile düzenlenecek olan ISIF’18, ülkemizin gelişimine değer katacak buluş, Ar-Ge ve inovasyon faaliyetlerinin ulusal ve uluslararası katılımcılarla buluşturulması, üretilen teknik bilginin ticarileştirilerek toplumun yararına sunulması ve teknoloji geliştirme faaliyetlerini Türkiye ve dünyanın gündemine getirmeyi hedefliyor. Fuar kapsamında düzenlenecek Uluslararası Buluş Yarışması’nın jüri kurulunda yer alan UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, fuarın ikinci günü “Teknolojik Girişimciler için Patent Kavramı” konulu çalıştayda konuşmacı olarak yer alacak. Kaya, katılımcılara tüm gün sürecek geniş kapsamlı bir sunum yapacak.

Ar-Ge ve patent alanında güncel bilgilerin paylaşılacağı fuarın son gününde gerçekleşecek törende T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da teşrifleriyle  ISIF18 Ödülleri sahiplerini bulacak.

Tarih: 28 Eylül 2018

Zaman Dilimi: 10:00 – 13:00

Yer: İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı

Detaylar ve kayıt için tıklayınız…

YABANCI FİRMALAR PATENTTE “ALGI YÖNETİMİ”NE ALDIRMIYOR

YABANCI FİRMALAR PATENTTE “ALGI YÖNETİMİ”NE ALDIRMIYOR

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yabancı menşeli firmaların Türkiye’de yaptığı patent başvurularının 2017’de bir önceki yıla göre yüzde 3 arttığını belirterek, “Birçok negatif algı yönetimine rağmen Türkiye hala yabancılar açısından önemli bir pazar olarak görülüyor ki patent sayıları artıyor.” dedi

Haberler

UPB Başkanı Kaya; “Seçim geride kaldı, yeniden ekonomiye odaklanma vakti” 

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, 24 Haziran seçim sonuçlarının Türkiye’ye hayırlı olması temennisinde bulundu. Ülke olarak kaybedilecek hiçbir dakikanın bulunmadığına işaret eden UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, ekonominin yeniden gündemin ilk sırasına taşınması gerektiğinin altını çizdi.  

Türkiye’nin yeni bir sistem ile hedeflerine ulaşabilmek için aynı kararlılık ve azimle yürümesi gerektiğini vurgulayan Kaya; “Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha fazla üretmesi, daha fazla yatırım yapması gerekiyor. Ar-Ge konusunda son yıllarda yapılan ataklar yavaş yavaş meyvesini veriyor. Ancak hedeflere bu hız ile yetişebilmek zor görünüyor. İhracat odaklı bir büyüme modeline ağırlık vererek, ihracat ürünlerimizin kilogram bazında değerini en azından iki katına yükseltmeliyiz. Bunun en iyi yolu da teknolojiye ve Ar-Ge’ye yatırımdan geçiyor. Teknoloji üretmek yerine satın almayı tercih edersek, maalesef ne orta gelir tuzağını aşabiliriz ne de ekonomide karar verici ülkelerin arasına girebiliriz” diye konuştu. 

YERLİ ÜRETİMLER PATENT İLE DESTEKLENMELİ

Türkiye’nin son yıllarda patent kavramına alışmaya başladığını söyleyen UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yerli patent ve yurt dışı patent sayılarının artmasına rağmen yine de istenilen seviyelerin uzağında kaldığının altını çizdi. Dünyanın en büyük ekonomilerinin patent piyasasında hakimiyeti ele geçirdiklerini kaydeden Erdem Kaya; “Amerika ve Çin başta olmak üzere Avrupa’nın büyük bölümünde her yıl binlerce patent alınıyor. Ülkemizde ise teknolojik yatırımlarını tamamlamış bir kaç önemli firma dışında ciddi bir gelişme görünmüyor. Devletimizin önceki yıl çıkardığı kanunlar sayesinde belli başlı kıpırdanmalar gözlemliyoruz. Fakat dünya ile rekabet edebilmenin çok uzağındayız. Yerli ve milli üretim modellerinin patent ile desteklenmesi gerekiyor. Alacağımız her patent, yaptığımız teknolojik ataklar için zırh görevi görecektir. Ülke olarak ekonomik konularda kaybedecek bir dakikamız bile yok” dedi.

 

Dünya Fikri Mülkiyet Gününüz Kutlu Olsun…

Amerika Patent Dairesi Başkanı Charles Duell’in “İcat edilebilecek her şey icat edildi” sözünü söylemesinin üzerinden bir asırdan fazla zaman geçti. Bu süreç içinde milyonlarca yeni buluş yapıldı. Her bir buluş kendi teknik alanında önemli değişimlere vesile oldu. Bu değişimlerin yaşandığı ülkelerdeki toplumun refah seviyesi önemli derecede arttı.

Ülkemizin de hedefleri büyük, ancak bu hedeflere ulaşmak için orta gelir tuzağından kurtulmamız gerekiyor. Bunun gerçekleşmesi için kamu, üniversiteler ve özel sektör temsilcileri dört bir yandan önemli atılımlar yapmaya çalışıyor. Şu da bir gerçek ki, müreffeh bir topluma dönüşme yolundaki en hayati araçlardan biri katma değerli ürün ve hizmetler üretmek ve bunları da güçlü Fikri Mülkiyet enstrümanlarıyla hukuki koruma altına almak. Kısacası artık alın terinin ötesinde akıl terimizi de dökmek zorundayız.

Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WIPO)  bu yılki Dünya Fikri Mülkiyet Günü için seçtiği “inovasyon ve yaratıcılıkta kadın” teması da çok anlamlı. Zira kadınların inovasyon ekosistemindeki rollerinin her sene artarak devam ettiğini görüyoruz. Umarım ülkemizde de bu durum aynı ivmeyle devam eder.

Bu sözler ışığında Dünya Fikri Mülkiyet Gününüzü kutlarım.

Buluşlarla aydınlanan parlak bir gelecekte görüşmek ümidiyle…

Erdem Kaya

Haberler

 

ULUSLARARASI PATENT BİRLİĞİ SAYIN ÜYELERİNE DUYURULUR;

Derneğimizin 31 MART 2018 CUMARTESİ günü saat 12:00 de BUTGEM BİNASI UPB BİRLİK MERKEZİ binasında  Olağan Genel Kurulu toplantısı  yapılacaktır.

Genel kurula tüm üyelerimiz davetlidir.

 

GENEL KURUL İLANI

ULUSLARARASI PATENT BİRLİĞİ YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NDAN

Derneğimizin Yıllık Olağan Genel Kurul Toplantısı 31 MART 2018 CUMARTESİ günü saat 12:00 de  BUTGEM BİNASI UPB BİRLİK MERKEZİ  binasında  aşağıda yazılı gündeme göre nisapsız olarak  yapılacaktır.

Sayın üyelerin toplantıya katılmaları saygı ile rica olunur.

GÜNDEM

1 – Açılış ve yoklama,

2 – Kongre Başkanlık Divanı seçimi,

3 – Saygı duruşu,

4 – Yönetim Kurulu faaliyet raporu ile Denetim Kurulu faaliyet raporunun okunması ve müzakeresi,

5 – Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu’nun ayrı ayrı ibrası,

6 – Tahmini bütçenin görüşülerek onaylanması,

7 – Yeni Yönetim Kurulu ile Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin seçimi,

8 – Dilekler ve temenniler,

9 – Kapanış.

 

UPB Yönetim Kurulu Başkanı

ERDEM KAYA

 

 

 

 

UÜ Rektör Yardımcısı Hockenberger’e ziyaret

UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aslı Hockenberger’ ile bir araya geldi. Ziyarette iki kurum arasındaki işbirliği imkanları görüşüldü.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Deniz’e Ziyaret

UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Latif Deniz ile bir araya geldi. Birlik olarak yapılan çalışmalar ve gelecek projelerin aktarıldığı ziyarette, iki kurum arasında hayata geçirebilecek ortak projeler hakkında da fikir alışverişinde bulunuldu.

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ KANUNU’NUN GEÇİCİ 2. MADDESİNE İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun geçici 2. maddesine ilişkin karar yürürlüğe girdi. İlgili kararname 19 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de bugün yayınlandı.
Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, kararnamenin teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalar için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.  Kaya, gayri maddi hakların lisans ya da satışının vergi istisnasına konu edilebilmesi için ilgili hakkın tescil edilmesi veya kayıt altına alınması (patent, faydalı model, tasarım, telif hakkı gibi) gerektiğini aktardı.  Özellikle lisans yoluyla gelir elde eden yazılım firmalarının yazılımlarını mutlaka telif hakkı kapsamında kayıt-tescil ettirmesinin, hatta mümkünse patent alma yoluna gitmesinin önemine değinen Kaya, “ Benzer şekilde know-how transferiyle gelir elde ediliyorsa, transfere konu know-how da istisnadan faydalanma için bir gayri maddi hakla ilişkilendirilmeli” dedi.

Haberler

ERDEM KAYA, ‘ÇALIŞAN BULUŞLARI YÖNETMELİĞİ’Nİ DEĞERLENDİRDİ

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu’nun yılbaşında çıkmasının ardından merakla beklenen ‘Çalışan Buluşlarına İlişkin Yönetmelik’ nihayet yürürlüğe girdi. Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı ve Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, yönetmeliğin merak edilenleri ve getirilen yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yönetmeliğin esas amacının çalışanların buluşları ile ilgili bedel tarifesini ve uyuşmazlık halinde izlenecek tahkim usulünü ortaya koymak olduğunu aktaran Kaya; “Ayrıca yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirilen buluşlara ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde ortaya çıkan buluşlara ilişkin usul ve esasları belirlemek de bu yönetmeliğin amaçları olarak karşımıza çıkıyor. Özel şirketler için olan taraf için getirilen “teşvik ödülü” kavramıyla hizmet buluşu için patent başvurusu yapılan çalışanlara net asgari ücretten az olmayan bir ödeme yapmak zorunlu hale geldi diyebiliriz. Bu ödemenin patent başvurusuna ilişkin şekli uygunluk bildirimi geldikten sonraki 2 ay içinde yapılması gerekiyor” dedi.

MUCİT ÇALIŞANA ‘BEDEL’ ÖDENECEK

Yeni yönetmelik sayesinde buluşun işletme tarafından kullanılması ya da lisanslanması durumunda elde edilen kazançtan çalışanın da bir “bedel” isteyebileceğinin altını çizen Erdem Kaya; “Bu bedelin hesaplanması noktasında öncelikli belirleyici unsur patentli ürünlere sağlanan vergi istisnasında kullanılmak üzere işletme tarafından belirlenen ve bildirilen kazanç. Eğer böyle bir bildirim yoksa bu durumda kıyas, işletmenin buluştan sağladığı belirlenebilen yarar ya da tahmin (böyle bir buluşu satın almak için ödenmesi gereken rakam) yöntemlerinden uygun olan biriyle bu değer belirlenebilecek. Diğer taraftan rakam belirlenirken buluşu yapanın görevine göre belirlenecek bir katsayı da dikkate alınacak. Örneğin; buluşu yapan bir Ar-Ge mühendisi ise daha düşük bir katsayı uygulanırken, bir üretim mühendisi için daha yüksek bir katsayı söz konusu olacak” diye konuştu.

TAHKİM VE ARABULUCULUK KOLAYLIĞI

Yönetmelik sayesinde anlaşmazlık durumlarında da farklı çözüm yollarının devreye sokulabileceğini kaydeden Erdem Kaya; “İşveren tarafından çalışana ödenecek bedel ve ödeme şeklinde anlaşılamaması durumunda ise tahkim ya da arabuluculuk mekanizmaları öneriliyor. Böyle bir süreçte de ödenecek bedelin hesaplanması yönetmelikte önerilen ve yukarıda da kısaca bahsettiğim yöntemlerden uygun olanına göre yapılacak. Peki, verilecek bedel ne oranlarda olacak? Bunun cevabı tabi ki her durum için değişse de yönetmelikte verilen örnek hesaplamada, buluşundan 10 milyon TL kazanç elde ettiği bir Ar-Ge mühendisine çalıştığı işletmenin yaklaşık 15.000 TL’lik bir bedel ödeyeceği belirtilmiş. Süreç içinde daha detaylı analizleri de yapıyor olacağız. Erdem Kaya Patent olarak uzman kadromuzla bu önemli gelişmeye en kısa sürede uyum sağlamanız ve hukuki olarak güvenli tarafta olmanız için tüm desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.