cizgi
duyuru DUYURULAR :
Web sitemiz yenilenmiştir, üst menüden ilgili içeriklere aynı şekilde erişebilirsiniz..

HABERLER

Uluslararası Patent Birliği 17. Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu tamamlandı. Saygın işletmeler, STK’lar ve Fikri Haklar alanındaki profesyonellerin üye olduğu Uluslararası Patent Birliği (UPB), 17. Mali Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan Devamı »

YILLIK OLAĞAN MALİ GENEL KURUL TOPLANTISI

Uluslararası Patent Birliği’nin 17. Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı aşağıda belirtilen gün , saat ve yer ile yapılacaktır. Toplantı Yeri: BUTGEM BİNASI, UPB Birlik Merkezi , DOSAB-BURSA Toplantı Tarihi: 18 Şubat 2017 Cumartesi Toplantı Devamı »

ISIF 2017 Fuarı UPB Eğitimi

UPB Başkanı Sn. Erdem Kaya Türkiye’nin tek uluslararası ve en büyük buluş fuarı olan, dünyanın dört bir yanından resmi patent ofisleri, buluşçu dernekleri ve teknoloji şirketlerinin katıldığı ISIF 2017’de (Istanbul Inventions) “Patent Devamı »

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar

* Yayınlanan Patent ve Faydalı Model başvurularına gelen itirazların yeni adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilmesi zorunluluğu getirildi. Buna ilave olarak patentlerde tescil sonrası 6 ay içinde itiraz hakkı da Devamı »

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar

* Tüm patent araştırmaları yeni adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’nun bünyesindeki uzmanlarca yapılacak. Böylece stratejik bir sorun olan, kendi buluşlarımızın patent alma kararını yurtdışındaki kurumların vermesi durumu ortadan kalkmış oldu. Ayrıca Devamı »

 

HABERLER

Uluslararası Patent Birliği 17. Yıllık Olağan Mali Genel Kurulu tamamlandı.

Saygın işletmeler, STK’lar ve Fikri Haklar alanındaki profesyonellerin üye olduğu Uluslararası Patent Birliği (UPB), 17. Mali Genel Kurul Toplantısı’nı gerçekleştirdi. Toplantıda konuşan UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya; “Her şeye belge alınan bir ülkede yaşıyorduk. Bu yüzden Türkiye, adeta bir belge çöplüğüne döndü. Yeni çıkarılan Sinai Mülkiyet Kanunu sayesinde bu sıkıntılardan kurtulacağız” dedi.

Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan BUTGEM Binası’nda düzenlenen 17. Yıllık Mali Genel Kurul Toplantısı’na UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yönetim kurulu üyeleri ve Bursa iş dünyasının temsilcileri katıldı.

ULUSLARARASI BULUŞ FUARI’NA UPB DESTEĞİ

Divan Kurulu Başkanlığı’nı UPB Başkan Yardımcısı N. Coşkun İrfan’ın yaptığı Mali Genel Kurul Toplantısı’nın açılış konuşmasını yapan UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yönetim kurulu olarak geride bıraktıkları süre içerisinde birliğin tanınırlığını daha da arttırmak ve yeni katılımların oluşmasını sağlamak adına çok sayıda faaliyette bulunduklarını vurguladı. Birlik olarak yeni dönemde de önemli projeleri hayata geçireceklerinin altını çizen Erdem Kaya; “Bu yıl Uluslararası Buluş Fuarı ISIF 2017 İstanbul’da gerçekleştirilecek. Dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşları bu fuarda yer alacak. Uluslararası Patent Birliği olarak biz de fuardaki yerimizi alacağız. Organizasyonun destekçileri arasındaki yerimizi aldık. Fuarın, bundan sonra yapacağımız projeler açısından da önemli bir yol gösterici olacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.

YENİ KANUN SEKTÖRÜMÜZÜ OLUMLU ETKİLEYECEK

Konuşmasında yeni çıkarılan Sınai Mülkiyet Kanunu hakkında da görüşlerini belirten UPB Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, yeni kanunla birlikte artık birebir Avrupa ile uyumlu bir Sınai Mülkiyet sisteminin Türkiye’de uygulanabileceğine işaret etti. Tescil bariyerinin yükseklere çekildiğini aktaran Kaya; “Sınai Mülkiyet sektöründe hizmet veren kurumlar olarak bizim en büyük sıkıntımız her şeye belge alınan bir coğrafyada yaşıyor olmamızdı. Bu yüzden Türkiye adeta bir belge çöplüğüne döndü. İnsanların patente olan inancı da azalmıştı. İnsanlarda her şeye belge veriliyorsa, buluş nedir? Patent ne işe yarar diye sorgulamaya başlamıştı. Yeni kanunla birlikte artık bu durum tamamen değiştirilecek. Her patent başvurusu, faydalı model ve endüstriyel tasarım başvurusu ciddi bir analize tabi tutulacak. Bu filtrelerden geçen başvurular tescile bağlanacak. Bizim için de sektörümüz için de çok önemli bir gelişme. Tabi ki yeni Kanun’da çok önemli birçok değişiklik var. Bunları da yıl içerisinde seminer serimizde anlatıyor olacağız.” diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından Yönetim Kurulu Üyeleri ve denetçiler ibra edildi. Gelecek dönem çalışma programının da belirlendiği toplantı, katılımcıların dilek ve temennilerini aktarmalarının ardından son buldu.

 

YILLIK OLAĞAN MALİ GENEL KURUL TOPLANTISI

Uluslararası Patent Birliği’nin 17. Yıllık Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı aşağıda belirtilen gün , saat ve yer ile yapılacaktır.

Toplantı Yeri: BUTGEM BİNASI, UPB Birlik Merkezi , DOSAB-BURSA
Toplantı Tarihi: 18 Şubat 2017 Cumartesi
Toplantı Saati: 11.00

ISIF 2017 Fuarı UPB Eğitimi

UPB Başkanı Sn. Erdem Kaya Türkiye’nin tek uluslararası ve en büyük buluş fuarı olan, dünyanın dört bir yanından resmi patent ofisleri, buluşçu dernekleri ve teknoloji şirketlerinin katıldığı ISIF 2017’de (Istanbul Inventions) “Patent Profesyonelliğine Giriş” eğitimi verecektir. Sn. Kaya ayrıca ISIF 2017’deki buluş yarışmasındaki jüri adayları arasında da yer almaktadır.

Tüm üyelerimizi ve diğer ilgilileri ISIF 2017’ye ve bu faydalı eğitime bekliyoruz. Eğitim detayları aşağıdaki linkte verilmektedir.

http://www.istanbul-inventions.org/tr/28820/

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar

* Yayınlanan Patent ve Faydalı Model başvurularına gelen itirazların yeni adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından değerlendirilmesi zorunluluğu getirildi. Buna ilave olarak patentlerde tescil sonrası 6 ay içinde itiraz hakkı da getirildi. Böylelikle, haklı itirazlar neticesinde Patent yada Faydalı Model başvuruları konu mahkemeye gitmeden Türk Patent ve Marka Kurumu nezdinde iptal edilebilecek. Bu büyük imkandan faydalanmak, mahkemeye gitmeden hakkını aramak isteyenlere, mutlaka Türk Patent ve Marka Kurumunca yayınlanan patent bültenlerini aylık olarak takip etmeleri ya da bu yönde bir hizmet almalarını önemle tavsiye ediyorum.
* Kamu desteği alan ve bu destek neticesinde bir buluş ortaya çıkaranlar için ilave yükümlülükler geldi. Buna göre, Arge-Tasarım Merkezleri ve Teknoloji Geliştirme Bölgelerindeki buluşlar büyük oranda hariç olmak üzere, Kamu Destekli Projeler sonucunda ortaya çıkan buluşların desteği sağlayan kamu kurumuna bildirilmesi gerekiyor. Eğer desteği alan firma ortaya çıkan buluş için bildirimden sonra 1 yıl içinde bir patent başvurusu yapmazsa desteği veren Kamu Kurumunun patenti başvurma hakkı doğuyor. Diğer taraftan, arada farklı bir sözleşme yoksa, desteği alan taraf patent belgesi geldikten sonra 3 yıl içerisinde buluşunu kullanmazsa, bu durumda da desteği veren Kamu Kurumu patent üzerinde bedelsiz bir lisansa sahip olabiliyor. Dolayısıyla artık Kamu Desteği alan kurumların ortaya çıkan hakların sahipliği konusunda çok daha dikkatli olmaları, gerekirse kendilerini koruyucu sözleşmeleri düşünmeleri gerekiyor.

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar

* Tüm patent araştırmaları yeni adıyla Türk Patent ve Marka Kurumu’nun bünyesindeki uzmanlarca yapılacak. Böylece stratejik bir sorun olan, kendi buluşlarımızın patent alma kararını yurtdışındaki kurumların vermesi durumu ortadan kalkmış oldu. Ayrıca doğal olarak buradaki süreler ve maliyetler de azalmış oluyor.
* Avrupa Patent Sözleşmesi’nde de olan Hakların Yeniden Tesisi imkanı başvuru sahiplerine sağlanıyor. Böylelikle birçok durumda kaçırılan bir resmi terminden dolayı bir belgenin geçersiz hale gelmesinin büyük oranda önüne geçilmiş olundu.

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar

* Sorunlu bir koruma enstrümanı olan İncelemesiz Patent kaldırıldı. Artık tüm patent başvuruları incelemeli patent olarak işlem görecek. Diğer taraftan Faydalı Model başvurularına yenilik araştırması yapılma zorunluluğu geldi. Bu iki önemli değişiklik sayesinde zaten yıllardır piyasada olan çözümlerin haksız yere koruma altına alınması ve bunlardan kaynaklı haksız rekabet sorunlarının önüne geçiliyor.
* Yayın ve termin süreleri aşağıda çekildi, böylece tescil süreçlerinde kısalmalar sağlandı. İstisnaların kaideyi bozmaması şartıyla, genelde 6 aylık süreler 3 aya, 3 aylık süreler 2 aya inmiş durumda.

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar

* Türk Patent Enstitüsü’nün adı Türk Patent ve Marka Kurumu olarak değişti.

* Mevcutta patent, marka, endüstriyel tasarım ve coğrafi işaretler için ayrı ayrı olan kanun metinleri tek bir metne indirgendi. Böylece, daha sade ama daha etkili bir metin ortaya çıkarıldı. Bununla ilintili olarak bir KHK yerine bir Kanun hazırlandığı için mevcut hukuki sisteme uyum sağlandı. Anayasa Mahkemesi kaynaklı madde iptallerinin tamamen önüne geçildi.

YENİ SINAİ MÜLKİYET KANUNU KABUL EDİLDİ

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunundan Notlar
Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK) 10.01.2017 tarihi itibarıyla Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi. 6769 numaralı bu Sınai Mülkiyet Kanunu mevcuttaki 551, 554, 555 ve 556 sayılı KHK’ların yerini aldı.

BULUŞTAN PATENTE GİDEN YOL

Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Erdem Kaya’nın “ekogemlik” dergisinde kapak konusu olan yazısı.
Derginin tamamı için  http://ekogemlik.com/online/sayilar/sayi10.html

 

Ekran Resmi 2016-08-04 13.10.12Ekran Resmi 2016-08-04 13.10.26

BULUŞTAN PATENTE GİDEN YOL…

BULUŞTAN PATENTE GİDEN YOL…

Dünyada her yıl 2 milyondan fazla patent başvurusu yapılıyor. Bu başvuru sayısının içinde ülkemizin payı her geçen yıl artsa da hala binde ikiler civarında.

Türkiye-2023 projesindeki hedeflerine şu gün itibarıyla ulaşmış olan başka ülkelere bakıldığında, hepsinin istisnasız en çok patent başvurusu yapanlar olduğunu görüyoruz. Biz de bu ülkelere benzer şekilde 2023 yılına kadar patent sayımızı yaklaşık 5.000’den 50.000 adede çıkarmak istiyoruz.

Peki patent süreçleri nasıl işliyor ve patent sayımızı nasıl arttırabiliriz?

Uzun yıllar birçok kuruma patent alanında eğitimler vermekteyim ve bu süreçte ilk gözlemlediğim husus, “bir şeye buluş demek için onun sıfırdan bir icat olması gerekir” algısı. Ancak bariyer kesinlikle bu kadar yüksekte değil. Patent kanunları emsallerine göre az da olsa teknik bir avantaj sağlayan en basit bir çözümün bile bir buluş olduğunu söylüyor. Dolayısıyla basit de olsa bir çözümünüz varsa siz bir buluşçusunuz ve buluşunuzu korumak en doğal hakkınız.

Bundan sonra ilk dikkat etmeniz gereken husus ise gizlilik. Patent başvurusundan önce buluşunuzu kesinlikle halka açmayınız. Halihazırda halka açtıysanız eğer, 1 yıl geçmeden mutlaka patent başvurusu yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde başvurudan önce yaptığınız bir ifşaat patent almanıza engel bile olabilmektedir. Eğer birine teknik bilgileri açma zorunluluğunuz varsa bu durumda bu kişi/kişilerle bir “Gizlilik Anlaşması” yapmanızı önemle tavsiye ederim.

Bir sonraki aşama ise patent araştırması olmalıdır. Bu araştırma sayesinde, var olan bir şeyi yeniden bulma ya da başkası adına patentli bir projeye emek ve para harcama riski kalmayacaktır. Ayrıca, bu araştırmadan çok değerli yeni fikirler de edinebilirsiniz. Yüzeysel bir patent araştırmasını örneğin Avrupa Patent Ofisi’nin espacenet internet sitesinden yapabilirsiniz. Ancak profesyonel bir patent araştırması için mutlaka bu alanda yetkin bir patent vekillik firması ile çalışın derim. Bu arada patent araştırma işlemi daha Ar-Ge sürecinin en başlarında yapılmalı ki boşuna emek ve para harcanmasın.

Patent araştırmasının sonucu kısmen bile olumlu olsa patent başvurusu yapmanızı öneririm. Patent başvurusundaki en kritik aşama patent tarifnamesinin hazırlanması sürecidir. Patent tarifname hazırlığı hem teknik hem de hukuki bilgiyi gerektirir (özellikle istemler kısmı) ve mutlaka tecrübeli bir patent vekilince yapılmalıdır. Aksi takdirde patent başvurunuzun geniş bir koruma sağlaması mümkün olamayacaktır. Patent vekiliniz genellikle 2-4 hafta içerisinde patent tarifnamesini tamamlayacak ve sizin onayınıza sunacaktır. Son revizyonlardan sonra da patent başvurusu yapılmaktadır.

Patent başvurusu ile beraber hukuki koruma başlamakta, ancak patent belgesinin gelmesi 2-4 yıl arası bir süre alabilmektedir. Süreçteki tüm gelişmeler patent vekilinizce takip edilecek ve her kritik aşama tarafınıza açıklayıcı ön yazılarla bildirilecektir. Neticede bir incelemeli patent belgesi size buluşunuz üzerinde 20 yıllık çok etkin bir korumasağlayacaktır.

Patent alabilmek için buluşunuzun yeni olması, teknikte uzman bir kişiye (yani sizin gibi biri) çok aşikar bir çözüm olmaması ve üretilebilir bir konu olması gerekmektedir. Buluşunuzun bu kriterleri karşılayıp karşılamadığı başvuru sonrasındaki resmi patent araştırma ve inceleme süreçlerinde detaylı şekilde Türk Patent Enstitüsü tarafından sorgulanacaktır.

Aşikar olan, diğer bir deyişle bir Ar-Ge süreci neticesinde çıkmayan, bir kerede düşünülebilecek çözümler için iseFaydalı Model belgesi alınmaktadır. Faydalı Model de patentle neredeyse aynı hakları size 10 yıl boyunca sağlayan etkin bir koruma enstrümanıdır. Faydalı Model süreci 1 yıl içinde sonuçlanmaktadır.

Yukarıdaki bilgilere ilave olarak, bir buluşa patent almış olmanız ne yazık ki başka bir patenti ihlal etmiyor olduğunuz anlamına gelmemektedir. Yenilikçi ürünler üretecek firmaların mutlaka tec rübeli bir patent vekiline patent ihlal analizi çalışması da (Freedom to Oparate) yaptırması gerekir. Böyle bir çalışma, belki binlerce patentten oluşan bir mayın tarlasında olabilecek en güvenli yolu görmenizi sağlayacaktır.

Son olarak, belki de en önemli hususlardan biri çalışacağınız patent vekillik firmasını çok dikkatli seçmeniz gerektiğidir. Ülkemizde patent danışmanlığı yaptığını söyleyen binden fazla firma olmakla beraber, bu işi Avrupa standartlarında yapan firma sayısı çok azdır. Patent vekilinizi seçerken fiyat odaklı olmadan, uzmanlık gerektiren bir meslek gibi örneğin bir doktorunuzu, bir avukatınızı seçer gibi araştırmalısınız.

Patent vekillik firmalarına ilişkin en temel kalite kriterleri olarak şunları belirtebilirim: Kurucusu/Ortağı da dahil Mühendislik-Fen Bilimleri kökenli ve resmi patent vekili unvanına sahip kişileri içermesi, bu patent vekillerinden en azından birinin 5-10 yıllık bir mesleki geçmişe sahip olması, halihazırda patent konusunda aktif ve bilinçli firmalara hizmet veriyor olması (bu firmaları arayıp sorabilirsiniz), bir hukuk ofisiyle entegre çalışması.

Sonuçta, inovatif çözümlerle başlayan, patent araştırmalarıyla doğrulanan ve güçlü patentlerle taçlandırılan Ar-Ge süreçleriyle ülkemiz emek yoğun ekonomiden değer yoğun ekonomiye geçişini tamamlayacak, Türkiye-2023 hedeflerini tutturması hiç de zor olmayacaktır.

Buluşlarımızla aydınlanan parlak bir gelecekte yaşamak dileklerimle burada yazımı sonlandırmak istiyorum.

Erdem Kaya

UPB Yönetim Kurulu Başkanı