cizgi
duyuru DUYURULAR :
Web sitemiz yenilenmiştir, üst menüden ilgili içeriklere aynı şekilde erişebilirsiniz..

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ KANUNU’NUN GEÇİCİ 2. MADDESİNE İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun geçici 2. maddesine ilişkin karar yürürlüğe girdi. İlgili kararname 19 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de bugün yayınlandı. Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, kararnamenin teknoloji Devamı »

Haberler

ERDEM KAYA, ‘ÇALIŞAN BULUŞLARI YÖNETMELİĞİ’Nİ DEĞERLENDİRDİ Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu’nun yılbaşında çıkmasının ardından merakla beklenen ‘Çalışan Buluşlarına İlişkin Yönetmelik’ nihayet yürürlüğe girdi. Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı ve Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, Devamı »

Türkiye’deki Patent Başvurularında Yabancılar Arayı Açıyor

Türk Patent ve Marka Kurumu, 2017’nin ilk 6 ay patent başvuru istatistiklerini açıkladı. Buna göre yerli patent başvurusu geçen yıla oranla yüzde 0,1’lik bir artış ile ancak 2 bin 628’i bulurken, yabancı Devamı »

HABERLER

Uluslararası Patent Birliği olarak Nilüfer İnovasyon Merkezi’nin 30 Mayıs tarihli Danışma Kurulu Toplantısı’na katılım sağladık. Toplantıda Nilüfer Belediye Başkanı Sn Mustafa Bozbey, Kalder Bursa Yönetim Kurulu Üyeleri ve Nilüfer İnovasyon Merkezi yöneticileriyle Devamı »

 

TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGELERİ KANUNU’NUN GEÇİCİ 2. MADDESİNE İLİŞKİN KARAR RESMİ GAZETE’DE YAYINLANDI

4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu’nun geçici 2. maddesine ilişkin karar yürürlüğe girdi. İlgili kararname 19 Ekim 2017 tarihli Resmi Gazete’de bugün yayınlandı.
Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, kararnamenin teknoloji geliştirme bölgelerinde faaliyet gösteren firmalar için önemli bir gelişme olduğunu söyledi.  Kaya, gayri maddi hakların lisans ya da satışının vergi istisnasına konu edilebilmesi için ilgili hakkın tescil edilmesi veya kayıt altına alınması (patent, faydalı model, tasarım, telif hakkı gibi) gerektiğini aktardı.  Özellikle lisans yoluyla gelir elde eden yazılım firmalarının yazılımlarını mutlaka telif hakkı kapsamında kayıt-tescil ettirmesinin, hatta mümkünse patent alma yoluna gitmesinin önemine değinen Kaya, “ Benzer şekilde know-how transferiyle gelir elde ediliyorsa, transfere konu know-how da istisnadan faydalanma için bir gayri maddi hakla ilişkilendirilmeli” dedi.

Haberler

ERDEM KAYA, ‘ÇALIŞAN BULUŞLARI YÖNETMELİĞİ’Nİ DEĞERLENDİRDİ

Yeni Sınai Mülkiyet Kanunu’nun yılbaşında çıkmasının ardından merakla beklenen ‘Çalışan Buluşlarına İlişkin Yönetmelik’ nihayet yürürlüğe girdi. Uluslararası Patent Birliği (UPB) Başkanı ve Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, yönetmeliğin merak edilenleri ve getirilen yenilikler hakkında açıklamalarda bulundu.

Yönetmeliğin esas amacının çalışanların buluşları ile ilgili bedel tarifesini ve uyuşmazlık halinde izlenecek tahkim usulünü ortaya koymak olduğunu aktaran Kaya; “Ayrıca yükseköğretim kurumlarında gerçekleştirilen buluşlara ve kamu kurum ve kuruluşları tarafından desteklenen projelerde ortaya çıkan buluşlara ilişkin usul ve esasları belirlemek de bu yönetmeliğin amaçları olarak karşımıza çıkıyor. Özel şirketler için olan taraf için getirilen “teşvik ödülü” kavramıyla hizmet buluşu için patent başvurusu yapılan çalışanlara net asgari ücretten az olmayan bir ödeme yapmak zorunlu hale geldi diyebiliriz. Bu ödemenin patent başvurusuna ilişkin şekli uygunluk bildirimi geldikten sonraki 2 ay içinde yapılması gerekiyor” dedi.

MUCİT ÇALIŞANA ‘BEDEL’ ÖDENECEK

Yeni yönetmelik sayesinde buluşun işletme tarafından kullanılması ya da lisanslanması durumunda elde edilen kazançtan çalışanın da bir “bedel” isteyebileceğinin altını çizen Erdem Kaya; “Bu bedelin hesaplanması noktasında öncelikli belirleyici unsur patentli ürünlere sağlanan vergi istisnasında kullanılmak üzere işletme tarafından belirlenen ve bildirilen kazanç. Eğer böyle bir bildirim yoksa bu durumda kıyas, işletmenin buluştan sağladığı belirlenebilen yarar ya da tahmin (böyle bir buluşu satın almak için ödenmesi gereken rakam) yöntemlerinden uygun olan biriyle bu değer belirlenebilecek. Diğer taraftan rakam belirlenirken buluşu yapanın görevine göre belirlenecek bir katsayı da dikkate alınacak. Örneğin; buluşu yapan bir Ar-Ge mühendisi ise daha düşük bir katsayı uygulanırken, bir üretim mühendisi için daha yüksek bir katsayı söz konusu olacak” diye konuştu.

TAHKİM VE ARABULUCULUK KOLAYLIĞI

Yönetmelik sayesinde anlaşmazlık durumlarında da farklı çözüm yollarının devreye sokulabileceğini kaydeden Erdem Kaya; “İşveren tarafından çalışana ödenecek bedel ve ödeme şeklinde anlaşılamaması durumunda ise tahkim ya da arabuluculuk mekanizmaları öneriliyor. Böyle bir süreçte de ödenecek bedelin hesaplanması yönetmelikte önerilen ve yukarıda da kısaca bahsettiğim yöntemlerden uygun olanına göre yapılacak. Peki, verilecek bedel ne oranlarda olacak? Bunun cevabı tabi ki her durum için değişse de yönetmelikte verilen örnek hesaplamada, buluşundan 10 milyon TL kazanç elde ettiği bir Ar-Ge mühendisine çalıştığı işletmenin yaklaşık 15.000 TL’lik bir bedel ödeyeceği belirtilmiş. Süreç içinde daha detaylı analizleri de yapıyor olacağız. Erdem Kaya Patent olarak uzman kadromuzla bu önemli gelişmeye en kısa sürede uyum sağlamanız ve hukuki olarak güvenli tarafta olmanız için tüm desteği vermeye hazırız” şeklinde konuştu.

Kurban Bayramınız Kutlu Olsun

Türkiye’deki Patent Başvurularında Yabancılar Arayı Açıyor

Türk Patent ve Marka Kurumu, 2017’nin ilk 6 ay patent başvuru istatistiklerini açıkladı. Buna göre yerli patent başvurusu geçen yıla oranla yüzde 0,1’lik bir artış ile ancak 2 bin 628’i bulurken, yabancı patent başvuruları ise yüzde 13,4 ile 5 bin 234 sayısına ulaştı.

2017’nin ilk 6 ayında Türkiye’de yapılan yabancı patent başvurularının yerli patentlere oranla çok daha hızlı arttığını belirten Uluslararası Patent Birliği (UPB) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Kaya, ivmenin önümüzdeki yıllarda da böyle devam etmesi durumunda Türk firmalarının yenilikçi ve rekabetçi çözümleri yerli pazara sunma noktasındaki hareket alanının giderek daralacağını söyledi.

Bunca destek ve vergi muafiyeti gibi teşvikler olmasına rağmen 2016’ya göre neredeyse hiçbir artış olmadığına dikkat çeken Erdem Kaya; “Bunun bir sebebinin de 2017 başında çıkan yeni Sınai Mülkiyet Kanunu ile yükseltilen tescil bariyeri ve çalışan buluşlarına ilişkin yönetmeliğin netleşmemesinden kaynaklı çekinceler olduğunu düşünüyorum. Ancak gerekçe ne olursa olsun yerli patent başvuruları bu şekilde geride kalmaya devam ederse gelecekte yurtdışından önce daha kendi ülkemizdeki hareket alanımız önemli şekilde daralabilir. Bu yüzden ülkemizde yabancılara karşı pozisyonumuzu ve rekabetçi yönümüzü koruyabilmek için en azından ikinci altı ayda ve tabi ki sonraki yıllarda çok daha fazla yerli patent başvurusu yapmamız gerekiyor” dedi.

MANİSA’DAN BÜYÜK SIÇRAYIŞ

Öte yandan il bazında yapılan patent başvuru rakamları da açıklandı. İstanbul, bin 7 başvuru ile birinciliği yine kimseye kaptırmadı. Bu yılın altı aylık patent başvuru sıralamasında ise ciddi bir sürpriz yaşandı. Sıralamada Ankara, İzmir ve Bursa gibi önemli sanayi kentlerini geride bırakan Manisa, 291 başvuru ile ikinci sıraya yükseldi. 257 başvuru ile üçüncü sırada Ankara’nın bulunduğu sıralamada dördüncülüğü de 159 başvuru ile Bursa aldı.

TASARIM BAŞVURULARI DA DÜŞÜŞTE

Türk Patent ve Marka Kurumu verilerine göre 2017’nin ilk 6 ayında 51608 yerli marka başvurusu, 7321 yabancı marka başvurusu yapıldı. Buna göre yerli marka başvurularında geçen yıla oranla %2.7’lik bir artış oldu. Tasarım başvurularında ise yine bu dönemde 4185 yerli, 223 yabancı tasarım başvurusu yapıldı. Yerli tasarım başvuruları ise geçen yılın aynı dönemine oranla %8.1 azaldı.

HABERLER

Uluslararası Patent Birliği olarak Nilüfer İnovasyon Merkezi’nin 30 Mayıs tarihli Danışma Kurulu Toplantısı’na katılım sağladık. Toplantıda Nilüfer Belediye Başkanı Sn Mustafa Bozbey, Kalder Bursa Yönetim Kurulu Üyeleri ve Nilüfer İnovasyon Merkezi yöneticileriyle birlikte işbirlikleri imkanları hakkında fikir alışverişi gerçekleştirdik. Tüm katılımcılara gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyoruz.

HABERLER

 

Nilüfer İnovasyon Merkezi’nin düzenlediği “Fikir Buluş Patent” başlıklı eğitim, Uluslararası Patent Birliği ve Nilüfer Gençlik Ofisi iş birliğiyle gerçekleştirildi.
Nilüfer İnovasyon Merkezi’ndeki eğitime Nilüfer Gençlik Ofisi üyesi öğrenci toplulukları ve derneklerden gençler katıldı. Moderatörlüğünü Uluslararası Patent Birliği Başkanı Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya’nın yaptığı eğitimde gençlerde buluş, patent, marka ve fikri mülkiyet farkındalığı oluşturuldu. Eğitime katılarak gençlerle bir araya gelen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey, günümüzde her sektörde olduğu gibi kamu sektöründe de inovasyon ve yenilikçi hizmetlerin ön plana çıktığını söyledi.
Bozbey, “Bizler de örnek ve lider kent olan Nilüfer’de İnovasyon Merkezi aracılığıyla sosyal inovasyon odaklı çalışmalarımıza hız kazandırdık. Sizlerle yaptığımız ve daha nicelerini yapacağımız çalışmalarımızın bir parçası. Gerçekleştirilecek eğitim ile birlikte buluş, patent, marka ve fikri mülkiyet konuları hakkında bilgiler edineceksiniz. Gelişmiş ülkeler ar-ge çalışmalarına gereken önemi vererek, patent çalışmalarını artırarak, keşif, buluş yaparak ve bunları üretime dönüştürerek kalkınma sağlıyorlar. Ülkemizin de icat yapan, hayal kuran, yenilikçi düşünen ve proje üreten gençlere ihtiyacı var” dedi.
Uluslararası Patent Birliği Başkanı Erdem Kaya da herkesin çalıştığı alanda yenilikler ve tasarımlar yapması gerektiğinin altını çizerek, “Türkiye’nin daha fazla sayıda buluşa ve bu buluşlardan elde edeceği katma değere ihtiyacı var. Yeni yasa ile birlikte bu alanda, emek yoğun ekonomiden, değer yoğun ekonomiye geçiş için önemli aşamalar kaydedileceğine inanıyorum. Dünya, Endüstri 4.0’ı konuşurken bizler de düşünmek, tasarlamak, üretmek ve bu ürettiklerimizi maddi kazanca dönüştürmek zorundayız” dedi.
Eğitime katılan gençler, fikri haklar, marka-endüstriyel tasarım, buluş ve patent kavramları, patent-faydalı model tescil süreçleri, patent verileri ve hukuki kavramlar konularında bilgi sahibi oldular. Eğitime katılanlara sertifika verildi.

HABERLER

Uluslararası Patent Birliği Yönetim Kurulu olarak, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Sn İbrahim Burkay’ı ziyaret ettik. Birlik olarak yaptığımız çalışmalar ve yeni projelerimizi aktardığımız ziyarette BTSO ile ortaklaşa yapabileceğimiz projeler hakkında da fikir alışverişinde bulunduk.

HABERLER

Yönetim Kurulu Başkanımız Sn Erdem Kaya, Line TV ‘Dünyanın Ekonomisi’ isimli programa konuk oldu. Erdem Kaya, deneyimli gazeteci Sn Ömer Faruk Çiftçi’nin sunduğu programda, UPB’nin çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgiler verdi.

HABERLER

Gelişmiş ülkelerin en önemli ekonomik göstergelerinden birisi fikri mülkiyet haklarının ulaştığı seviyedir. Ülkelerin geleceği; sahip oldukları fikirlerin boyutuna ve niteliğine bağlı hale gelmiştir. Dünyayı etkisi altına alan inovasyon döngüsünün sürekliliğini sağlayan ise fikri haklar ve fikri mülkiyet sistemidir. Bu anlayış çerçevesinde ilerleyebilmek ümidiyle; 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü kutlu olsun.”

UPB Yönetim Kurulu Başkanı

Erdem KAYA

HABERLER

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 97. yıldönümünü ve Atatürk’ün tüm dünya çocuklarına armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlamanın sevincini ve gururunu yaşıyoruz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün tarihte önemli bir dönüm noktası olan böylesine anlamlı bir günü çocuklara armağan etmesi bu güne ayrıca bir önem kazandırırken, bu hareketiyle de geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza duyduğu umudu ve güveni göstermiştir.

Sevgili çocuklar; bu güvene layık olmak için sizlere düşen görev, bilimsel gelişmelere açık, teknolojide sınır tanımayan, araştıran, eğitime önem veren, çalışkan ve başarılı bir birey olmaktır. Bu bilinçle hareket ederek bu görevi en güzel şekilde yapacağınıza olan güvencimiz tamdır.

Biz yetişkinlere düşen görev de devletimiz ve milletimiz olarak 21. Yüzyıl dünyasının gerisinde kalmamak, çağın gerektirdiği bilgi ve becerileri kazanmak ve çağdaş uygarlık düzeyini yakalayabilmek için çocuk ve gençlerimizi topluma yön verecek ve gelişmelere açık insanlar olarak yetiştirmektir.

İnanıyoruz ki bu uğurda görev ve sorumluluklarımızın bilinciyle hareket edersek ülkemizin geleceği daha aydınlık, daha gelişmiş ve kalkınmış olacaktır.

Bu vesileyle Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunda ve kurtuluş savaşının kazanılmasında emeği geçen başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, onun kahraman silah arkadaşlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz saygı ve rahmetle anıyorum. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramınızı en kalbi duygularımla kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım.

Erdem KAYA

UPB Yönetim Kurulu Başkanı